27/8/11

Συλλέγοντας Σούπερ Καπ

Η Μπαρσελόνα ήταν η νικήτρια στον αγώνα για το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Πόρτο, στο Λουί Ντε του Μονακό. Η Μπάρσα σημείωσε τα γκολ της στα τελευταία λεπτά κάθε ημιχρόνου. Το πρώτο ήρθε από λάθος του χαφ της Πόρτο, Γκουαρίν, που γύρισε απρόσεχτα την μπάλα προς τα πίσω, βγάζοντας τετ α τετ τον Μέσι με τον τερματοφύλακα Ελτον. Ο Λίο απλά προσπέρασε και πλάσαρε. Το δεύτερο γκολ ήρθε από ασίστ του Μέσι, κοντρόλ με το στήθος του Φάμπρεγκας (είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς) και σουτ πριν η μπάλα φτάσει στο έδαφος, από το ύψος της μικρής περιοχής.
Ηταν η τέταρτη κατάκτηση ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ στην ιστορία της Μπάρσα, που πλέον στρέφει την προσοχή της στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Η απεργία των παικτών λύθηκε και έτσι ο Πεπ Γουαρδιόλα και οι ποδοσφαιριστές του αρχίζουν να σκέφτονται ήδη το παιχνίδι με τη Βιγιαρέαλ, που θα γίνει το βράδυ της Δευτέρας, στο Καμπ Νόου.